Ešte než odídete.

Moja krv výživový doplnok v tekutej fotme
riečište krvi

Ako funguje krv a aké problémy môžu nastať?

Ako funguje krv a aké problémy môžu nastať?

Krv je kombináciou plazmy a buniek, ktoré cirkulujú v tele. Dodáva bunkám a orgánom základné látky, ako sú cukry, kyslík a hormóny, a odstraňuje odpad z buniek.

Hematológovia pracujú na identifikácii a prevencii chorôb krvi a kostnej drene . Tiež skúmajú a liečia imunitný systém, zrážanlivosť krvi a cievy.

Zdravotné stavy, ktoré postihujú krv, môžu byť život ohrozujúce, ale účinná liečba je často dostupná. V Spojených štátoch boli za to choroby krvi 10 066 úmrtí v roku 2008, väčšinou rôznych typov anémie.

Štruktúra
Hlavné zložky krvi sú:

  • plazma
  • červené krvinky
  • biele krvinky
  • krvných doštičiek

Plazma
Plazma tvorí asi 55 % krvnej tekutiny u ľudí. Plazma obsahuje 92 % vody a obsah zvyšných 8 % zahŕňa:

  • glukózy
  • hormónov
  • bielkoviny
  • minerálne soli
  • tukov
  • vitamíny

Zvyšných 45 % krvi tvoria hlavne červené a biele krvinky a krvné doštičky. Každý z nich zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní efektívneho fungovania krvi. Článok už čoskoro

Zistite, čo zahŕňa darovanie plazmy. Článok už čoskoro

Červené krvinky alebo erytrocyty
Červené krvinky majú mierne vrúbkovaný, sploštený tvar disku. Prenášajú kyslík do a z pľúc. Hemoglobín je proteín, ktorý obsahuje železo a prenáša kyslík na miesto určenia. Životnosť červených krviniek je 4 mesiace a telo ich pravidelne nahrádza. Ľudské telo produkuje okolo 2 milióny krviniek každú sekundu.

Očakávaný počet červených krviniek v jednej kvapke (mikrolitri) krvi je 4,5–6,2 milióna u mužov a 4,0–5,2 milióna u žien.

Koľko percent červených krviniek by mali mať ľudia v tele? Článok už čoskoro

Biele krvinky alebo leukocyty
Biele krvinky tvoria menej ako 1 % obsahu krvi a tvoria životne dôležitú obranu proti chorobám a infekciám. Počet bielych krviniek v mikrolitri krvi sa zvyčajne pohybuje od 3 700 do 10 500 . Vyššie alebo nižšie hladiny bielych krviniek môžu naznačovať ochorenie.

Čo to znamená, ak má človek vysoký počet bielych krviniek? Článok už čoskoro

Krvné doštičky alebo trombocyty
Krvné doštičky interagujú s koagulačnými proteínmi, aby zabránili alebo zastavili krvácanie. Na jeden mikroliter krvi by malo byť 150 000 až 400 000 krvných doštičiek.

Kostná dreň produkuje červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky a odtiaľ sa dostávajú do krvného obehu. Plazma je väčšinou voda, ktorá je absorbovaná z požitej potravy a tekutín v črevách. Srdce ich pumpuje po tele ako krv cez krvné cievy.

Čo to znamená, ak má človek vysoké alebo nízke hladiny krvných doštičiek? Článok už čoskoro

Funkcie
Krv má rôzne funkcie, ktoré sú kľúčové pre prežitie. Zahŕňajú:

dodáva kyslík do buniek a tkanív
poskytovanie základných živín bunkám, ako sú aminokyseliny, mastné kyseliny a glukóza
odstraňovanie odpadových materiálov, ako je oxid uhličitý, močovina a kyselina mliečna
chráni telo pred chorobami, infekciami a cudzími telesami pôsobením bielych krviniek
regulácia telesnej teploty
Krvné doštičky v krvi umožňujú zrážanie alebo koaguláciu krvi. Keď dôjde ku krvácaniu, krvné doštičky sa zoskupia a vytvoria zrazeninu. Zrazenina vytvorí chrastu, ktorá zastavuje krvácanie a pomáha chrániť ranu pred infekciou.

Krvné skupiny
Krvná skupina človeka je určená antigénmi na červených krvinkách. Antigény sú proteínové molekuly na povrchu týchto buniek.

Protilátky sú proteíny v plazme, ktoré upozorňujú imunitný systém na prítomnosť potenciálne škodlivých cudzorodých látok. Imunitný systém chráni telo pred hrozbou choroby alebo infekcie.

Poznať krvnú skupinu osoby je nevyhnutné, ak dostáva darovanie orgánov alebo krvnú transfúziu. Protilátky napadnú nové krvinky, ak ide o nesprávny typ krvi, čo vedie k život ohrozujúcim komplikáciám. Napríklad anti-A protilátky napadnú bunky, ktoré majú A antigény.

Červené krvinky niekedy obsahujú iný antigén nazývaný RhD. Lekári to zaznamenávajú aj ako súčasť krvnej skupiny. Pozitívna krvná skupina znamená, že je prítomná RhD.

Ľudia môžu mať jednu zo štyroch hlavných krvných skupín. Každá z týchto skupín môže byť Rhd-pozitívna alebo -negatívna, tvoriac osem hlavných kategórií.

Skupina A pozitívna alebo A negatívna: Antigény A sú prítomné na povrchu krviniek. Anti-B protilátky sú prítomné v plazme.
Skupina B pozitívna alebo B negatívna: B antigény sú prítomné na povrchu krviniek. Anti-A protilátky sú prítomné v plazme.
Skupina AB pozitívna alebo AB negatívna: Antigény A a B sú prítomné na povrchu krviniek. V plazme nie sú žiadne protilátky.
Skupina O pozitívna a O negatívna: Na povrchu krviniek nie sú žiadne antigény. V plazme sú prítomné anti-B aj anti-A protilátky.
Ľudia s krvou skupiny O môžu darovať prakticky akúkoľvek krvnú skupinu a ľudia s krvnou skupinou AB+ môžu zvyčajne dostať krv z akejkoľvek skupiny.

Ľudia sa môžu porozprávať so svojím lekárom, aby zistili svoju krvnú skupinu alebo to zistili darovaním krvi.

Krvné skupiny sú dôležité počas tehotenstva. Ak má tehotná osoba napríklad RhD negatívnu krv, ale plod zdedí RhD pozitívnu krv, bude potrebná liečbazabrániťDôveryhodný zdrojstav známy ako hemolytická choroba novorodencov.

Získajte viac informácií o krvných skupinách všeobecne a o zriedkavých krvných skupinách. Článok už čoskoro

Poruchy
Poruchy a choroby krvi môžu narušiť mnohé funkcie, ktoré krv vykonáva.

Niektoré bežné ochorenia krvi sú:

Anémia : Toto sa stane, keďnízke hladiny červených krviniek alebo hemoglobínuDôveryhodný zdrojznamená, že bunky neprenášajú kyslík efektívne, čo vedie k únave , bledosti pokožky a ďalším príznakom.
Zrážanie krvi : Zrážanie pomáha pri hojení rán a zranení, ale krvné zrazeniny, ktoré sa tvoria vo vnútri cievy, môžu spôsobiť upchatie, čo môže byť život ohrozujúce. Ak sa zrazeniny uvoľnia a dostanú sa cez srdce do pľúc, môže sa vytvoriť pľúcna embólia .
Rakovina krvi : Rakovina, ako je leukémia, myelóm a lymfóm , sa vyskytuje, keď sa krvné bunky začnú nekontrolovateľne deliť bez toho, aby na konci svojho životného cyklu odumierali.
Hemofília : Ak má človek nízke hladiny zrážacích faktorov v krvi, môžemodrina alebo krvácanieDôveryhodný zdrojveľmi ľahko. Môžu príliš dlho krvácať po menšom úraze, operácii alebo počas menštruácie. Ovplyvňuje okolie18 000 ľudíDôveryhodný zdrojv U.S.A
Kosáčikovitá anémia : Dedičná vlastnosť spôsobuje, že červené krvinky nadobúdajú tvar polmesiaca. Ovplyvňuje nad100 000Dôveryhodný zdrojľudí v USA, väčšinou černochov. Môže vážne ovplyvniť fungovanie krvi a môže byť život ohrozujúce.
Talasémia : Toto je tiež typ dedičnej anémie, pri ktorej telo produkuje nezvyčajnú formu hemoglobínu. Ovplyvnilo to okolie1 000Dôveryhodný zdrojľudí v USA v roku 2008 a najčastejšie sa vyskytuje u ľudí z celého Stredomoria a častí Ázie.
Ak príznaky naznačujú, že osoba môže mať poruchu krvi, mala by vyhľadať lekársku pomoc. Lekár ich môže poslať k špecialistovi na ochorenia krvi, známemu ako hematológ.

Tu sa dozviete viac o rôznych ochoreniach krvi. Článok už čoskoro

Zhrnutie
Krv je nevyhnutná pre udržanie zdravia a života ľudského tela. Má mnoho funkcií, vrátane dodávania živín a kyslíka. Štyri hlavné zložky krvi sú červené krvinky, biele krvinky, plazma a krvné doštičky.

Problémy, ktoré vznikajú v dôsledku choroby alebo straty krvi, môžu byť život ohrozujúce, ale pre mnohé poruchy súvisiace s krvou je dostupná účinná liečba.

Majte svoju krv v skvelej kondícií
vďaka 100% prírodnému produktu Moja krv. Viac o: MOJA KRV

Kúpa produktu: MOJA KRV – MY BLOOD.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho s priateľmi. Zanechajte komentár ku článku. Aby ste mali článok, alebo našu web stránku poruke a nemuseli ho znova hľadať, pridajte si ho do záložiek vo vašom počítači.

Vďaka Vám za zdieľanie ❤️

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vyberte obrázok, ikonu srdce.