Darcovstvo plazmy

Vedľajšie účinky a riziká darcovstva plazmy

Darcovstvo plazmy, známe aj ako aferéza, môže pomôcť zachrániť životy. Je to relatívne bezpečný postup, ale môžu sa vyskytnúť menšie vedľajšie účinky.

Plazma je tekutá časť krvi. Obsahuje bielkoviny a protilátky, ktoré sú kľúčové pre zrážanlivosť a imunitu. Približne 55 % krvi tvorí plazma.

Darovanie plazmy zahŕňa odber krvi, extrakciu plazmy a vrátenie toho, čo z krvi zostalo, osobe, a to všetko pomocou jedinej ihly, ktorá zostane v ramene počas celého procesu.

Plazma je veľmi žiadaná, pretože pomáha pri liečbe rakoviny a iných zdravotných problémov.

V máji 2020,Food and Drug Administration (FDA) požiadal ľudí, ktorí sa vyliečili z COVID-19, aby darovali plazmu. Odborníci sa domnievajú, že plazma môže obsahovať protilátky proti SARS-CoV-2, vírusu, ktorý je pôvodcom ochorenia. Príjem plazmy s týmito protilátkami by mohol pomôcť človeku bojovať proti infekcii.

Ľudia s AB krvou majú univerzálny typ plazmy, čo znamená, že túto plazmu môže bezpečne dostať človek s akoukoľvek krvnou skupinou. To sa líši od univerzálnej krvnej skupiny, ktorá je O negatívna.

Americký Červený kríž vyzýva ľudí s AB krvou, aby darovali plazmu. Osoba to môže urobiť každých 28 dní alebo až 13-krát do roka.

Výskum ukazuje, že darovanie plazmy je bezpečné a Národné inštitúty zdravia zdôrazňujú, že neexistuje žiadne riziko, že sa vám vráti nesprávna krv. FDA a ďalšie zdravotnícke orgány tiež regulujú vybavenie a postup darovania plazmy.

Osoba, ktorá daruje plazmu, však môže pociťovať menšie nežiaduce účinky a ako pri každom inom zákroku zahŕňajúcom punkciu, aj tu sú určité riziká.

V tomto článku vysvetľujeme proces darovania plazmy. Pozeráme sa aj na vedľajšie účinky a na to, čo môže človek urobiť, aby im predišiel.

 
 
Darcovstvo plazmy
Darcovstvo plazmy
Po darovaní plazmy môže človek pociťovať mdloby alebo závraty.

Osoba, ktorá daruje plazmu, môže pociťovať nepriaznivé účinky počas procesu alebo hneď po ňom. Tieto vedľajšie účinky môžu zahŕňať:

Pocit mdloby alebo závraty

Strata tekutín môže viesť k dehydratácii a spôsobiť, že niektorí ľudia pociťujú závraty počas a po darovaní.

Táto reakcia je bežná a zvyčajne mierna. Zamestnanci darcovského centra povzbudzujú ľudí, aby si po skončení procesu oddýchli, vypili a občerstvili sa, aby zabránili závratom.

Ak sa počas darovania u osoby vyskytne niektorá z nasledujúcich situácií, ošetrujúci lekár môže procedúru zastaviť:

  • mdloby
  • nevoľnosť a zvracanie
  • bledosť
  • nízky krvný tlak
  • potenie, zášklby alebo slabosť

Osoba bude potom pravdepodobne musieť odpočívať so zdvihnutými nohami a piť nejaké tekutiny.

Lokalizovaná alergická reakcia

Pred zavedením ihly flebotomik použije dezinfekčný prostriedok na očistenie paže.

Ak má osoba alergiu na jód alebo iné čistiace roztoky, môže sa u nej v mieste zavedenia vyvinúť jedna alebo viacero z nasledujúcich chorôb:

  • začervenanie
  • opuch
  • svrbenie
  • žihľavka

Je nepravdepodobné, že by takáto lokalizovaná reakcia bola nebezpečná, ale ak je to osobe nepríjemné, môže požiadať o zastavenie darovania. Priloženie studeného uteráka na oblasť môže pomôcť zmierniť príznaky.

Medzitým môžu byť sipot, ťažkosti s dýchaním, mdloby a nízky krvný tlak príznakmi anafylaxie , závažnej alergickej reakcie. Ak niekto zažije niečo z toho, ošetrujúci by mal zastaviť darovanie a poskytnúť okamžitú pomoc.

Modriny a krvácanie

U niektorých ľudí sa počas alebo po zákroku objavia modriny. Miesto darovania môže byť teplé alebo citlivé a môže sa vyskytnúť opuch alebo pocit tlaku.

Ak to človek zažije, je bezpečné pokračovať v darovaní. Na zmiernenie symptómov si človek môže prikladať na miesto počas prvých 12–24 hodín studené obklady a potom teplé obklady.

Ak dôjde ku krvácaniu, osoba by mala vyvinúť tlak na oblasť a zdvihnúť ruku. Ak krvácanie pokračuje, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Čo znamenajú farby modrín a kedy by ste mali navštíviť lekára?

Iné riziká

Pravdepodobnosť, že sa počas alebo po darovaní plazmy vyskytnú vážnejšie problémy, je zvyčajne malá. Napriek tomu odber krvi vždy predstavuje určité riziká .

Lokalizovaná infekcia alebo zápal

Infekcia sa môže vyvinúť, ak baktérie vstúpia do tela punkciou ihly.

Príznaky a symptómy zahŕňajú lokalizovanú bolesť, opuch a pocit tepla v okolí miesta darovania.

Každý, kto má podozrenie na infekciu, by mal kontaktovať centrum darcovstva.

Veľké modriny

Ak má osoba počas darovania buď veľkú modrinu, alebo malú modrinu, ktorá sa vyskytuje s bolesťou, ošetrovateľ by mal darovanie zastaviť a priložiť studený obklad.

Osoba môže mať prospech z toho, že bude pokračovať v aplikácii studených obkladov počas nasledujúcich 12–24 hodín a potom v teplých obkladoch.

Ak dôjde ku krvácaniu, osoba by mala na oblasť zatlačiť a zdvihnúť ruku. Ak sa príznaky zhoršia alebo sa krvácanie nezastaví, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

Punkcia tepny

Počas darovania plazmy zdravotnícky pracovník odoberie krv zo žily, jednej z menších krvných ciev. Ak namiesto toho náhodou prepichnú tepnu:

  • Krv bude jasne červená.
  • Krv rýchlo opustí telo.
  • V zbernej trubici bude cítiť pulzovanie.

Ak k tomu dôjde, ošetrovateľ okamžite zastaví darovanie a aplikuje na oblasť silný tlak po dobu najmenej 10 minút. Môže byť potrebná pohotovostná lekárska pomoc.

Poranenie a podráždenie nervov

Keď poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vloží alebo vytiahne ihlu, môže zasiahnuť nerv. Výsledkom môže byť:

  • ostrá bolesť v mieste
  • necitlivosť alebo mravčenie v ruke alebo prstoch
  • vystreľujúca bolesť po paži
  • slabosť v paži

Ak sa tak stane, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zastaví darovanie a priloží studený obklad.

Osoba sa môže zúčastniť následnej kontroly, aby sa zabezpečilo, že akýmkoľvek súvisiacim problémom bude venovaná primeraná pozornosť.

Citrátová reakcia

Citrát je látka pridávaná do krvi počas darovania plazmy, aby sa zabránilo zrážaniu krvi. Niektorí ľudia reagujú na túto látku.

Ak sa to stane, osoba môže zažiť:

  • pocit mravčenia v prstoch alebo okolo nosa a úst
  • strata citlivosti

Závažná citrátová reakcia môže spôsobiť:

  • triaška
  • rýchly alebo pomalý pulz
  • svalové zášklby
  • lapanie po dychu

Bez liečby to môže viesť k záchvatom, šoku alebo zástave srdca.

Jedna štúdia naznačila, že citrát môže ovplyvniť hustotu kostí, pretože sa viaže na vápnik. Zdá sa však, že iný výskum to nepotvrdzuje.

Hemolýza

Tento lekársky termín sa vzťahuje na deštrukciu červených krviniek, ku ktorej môže dôjsť počas darovania plazmy.

Poškodenie môže spôsobiť únik hemoglobínu, proteínu v červených krvinkách, do krvného obehu. To môže spôsobiť, že plazma bude ružová a krv bude tmavšia ako zvyčajne. Tiež človek môže vidieť krv v moči.

Ak si ošetrovateľ všimne príznaky hemolýzy, postup zastaví a môže zavolať ďalšiu pomoc.

Vzduchová embólia

Niekedy sa vzduchová bublina môže dostať do krvného obehu počas aferézy. Môže k tomu dôjsť napríklad v prípade problému so strojom. Ak sa bublina dostane do pľúc alebo mozgu, môže byť život ohrozujúca.

Každý, kto počuje bublavý zvuk vychádzajúci z miesta vpichu, by mal upozorniť obsluhu.

Po darovaní plazmy okamžite vyhľadajte lekársku pomoc:

  • kašeľ
  • bolesť v hrudi
  • zmeny srdcovej frekvencie
  • zmätok
  • iné nezvyčajné príznaky

Čo je to pľúcna embólia?

 
Čo očakávať

Darovanie plazmy trvá dlhšie ako darovanie krvi. Celkovo darovanie plazmy trvá približne 1 hodinu a 15 minút , hoci samotná procedúra trvá len asi 40 minút . Pri prvej návšteve by si mal človek naplánovať aj viac času na registráciu a vypĺňanie papierov.

Pred darovaním

Technik darovacieho centra:

  • opýtajte sa osoby na jej zdravotný stav a anamnézu
  • skontrolujte krvný tlak , teplotu, pulz a hladiny hemoglobínu osoby, aby ste sa uistili, že neexistuje anémia

Počas darovania

Kroky sú nasledovné:

  1. Darca sedí na rozkladacom kresle alebo gauči.
  2. Po očistení ramena darcu zavedie flebotóm alebo sestra novú sterilnú ihlu.
  3. Krv prechádza cez ihlu do stroja.
  4. Prístroj odoberie plazmu a vráti zvyšok krvi – vrátane červených krviniek, krvných doštičiek a fyziologického roztoku – osobe prostredníctvom tej istej ihly.
  5. Akonáhle je darcovstvo dokončené, ošetrovateľ aplikuje obväz, aby zastavil krvácanie a zabránil infekcii.
  6. Darca odpočíva 10–15 minút a dá si občerstvenie a niečo na pitie.

Telo u zdravého dospelého človeka nahradí darovanú plazmu do 48 hodín .

Ak chcete zistiť viac informácií a zdrojov na darovanie krvi založených na dôkazoch, navštívte naše špecializované centrum .

 
Tipy na predchádzanie vedľajším účinkom

Riziko nežiaducich účinkov darovania plazmy je nízke. Napriek tomu je dobré:

Hydrát : Plazma obsahuje približne 92 % vody , preto je dobré piť veľa vody pred a po darovaní, aby ste nahradili stratu.

Niečo zjedzte : Malé jedlo alebo občerstvenie vopred môže znížiť pravdepodobnosť, že sa počas darovania alebo po ňom budete cítiť závraty alebo točenie hlavy.

Upokojte sa : Môže byť dobrý nápad odpočívať alebo sa aspoň vyhnúť namáhavej aktivite po zvyšok dňa.

Darovanie plazmy je zvyčajne bezpečné. Na zabezpečenie vysokého štandardu starostlivosti a hygieny však darujte iba v akreditovaných centrách.

Na webovej stránke NTSSR si nájdite pre vás najbližšie transfúziologické pracovisko a zistite si, v akom čase je možné absolvovať odber.

 

Majte svoju krv v skvelej kondícií
vďaka 100% prírodnému produktu Moja krv. Viac o: MOJA KRV

Kúpa produktu: MOJA KRV – MY BLOOD.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho s priateľmi. Zanechajte komentár ku článku. Aby ste mali článok, alebo našu web stránku poruke a nemuseli ho znova hľadať, pridajte si ho do záložiek vo vašom počítači.

Vďaka Vám za zdieľanie ❤️

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vyberte obrázok, ikonu kľúč.