Ešte než odídete.

Moja krv výživový doplnok v tekutej fotme
Čo Je To Krv?

Čo je to krv?

Čo je to krv?
Viete, čo je krv – je to tá červená hmota, ktorá vyteká, keď vás poreže papierom. Ale čo je vlastne krv a na čo slúži?
Čo je to krv a čo robí?

Krv je potrebná, aby sme zostali nažive. Prináša kyslík a živiny do všetkých častí tela, aby mohli pokračovať v práci. Krv prenáša oxid uhličitý a iné odpadové látky do pľúc, obličiek a tráviaceho systému, aby sa odstránili z tela. Krv tiež bojuje proti infekciám a prenáša hormóny po tele.

Krv sa skladá z krviniek a plazmy. Plazma (povedzme: PLAZ-muh) je žltkastá tekutina, ktorá obsahuje živiny, bielkoviny, hormóny a odpadové produkty. Rôzne typy krviniek majú rôzne úlohy.

Aké sú typy krvných buniek?
Červené krvinky: Červené krvinky (RBC, tiež nazývané erytrocyty; povedzme: ih-RITH-ruh-sytes) majú tvar mierne vrúbkovaných, sploštených diskov. Červené krvinky obsahujú hemoglobín (povedzme: HEE-muh-glow-bin), proteín, ktorý prenáša kyslík. Krv získa svoju jasne červenú farbu, keď hemoglobín absorbuje kyslík v pľúcach . Ako krv prechádza telom, hemoglobín uvoľňuje kyslík do rôznych častí tela.

Každá RBC žije približne 4 mesiace. Každý deň telo vytvára nové červené krvinky, ktoré nahradia tie, ktoré odumrú alebo sa z tela stratia. Červené krvinky sa tvoria vo vnútornej časti kostí nazývanej kostná dreň.

Biele krvinky: Biele krvinky (WBC, tiež nazývané leukocyty, povedzme: LOO-kuh-sytes) sú kľúčovou súčasťou imunitného systému . Imunitný systém pomáha telu brániť sa pred infekciou. Rôzne typy bielych krviniek bojujú proti baktériám, ako sú baktérie a vírusy . Niektoré typy bielych krviniek vytvárajú protilátky, čo sú špeciálne proteíny, ktoré rozpoznávajú cudzie materiály a pomáhajú telu zbaviť sa ich.

Existuje niekoľko typov bielych krviniek a ich životnosť sa líši od hodín po roky. Neustále sa tvoria nové bunky – niektoré v kostnej dreni a iné v iných častiach tela, ako je slezina, týmus a lymfatické uzliny.

Krv obsahuje oveľa menej WBC ako červené krvinky, hoci telo môže zvýšiť produkciu WBC, aby bojovalo s infekciou. Počet bielych krviniek (počet buniek v danom množstve krvi) u niekoho s infekciou je často vyšší ako zvyčajne, pretože sa vytvára alebo vstupuje do krvného obehu viac bielych krviniek, aby bojovali s infekciou.

Krvné doštičky: Krvné doštičky (tiež nazývané trombocyty, povedzme: THROM-buh-sytes) sú malé bunky oválneho tvaru, ktoré pomáhajú pri procese zrážania. Keď sa krvná cieva zlomí, krvné doštičky sa zhromažďujú v oblasti a pomáhajú utesniť únik. Krvné doštičky spolupracujú s proteínmi nazývanými zrážacie faktory na kontrolu krvácania v našom tele a na koži.

Krvné doštičky prežívajú v krvnom obehu len asi 9 dní a sú neustále nahrádzané novými krvnými doštičkami vyrobenými z kostnej drene.

Ako krv cestuje v tele?
S každým úderom srdca srdce pumpuje krv do celého nášho tela a prenáša kyslík do každej bunky. Po dodaní kyslíka sa krv vráti do srdca. Srdce potom posiela krv do pľúc, aby nabrali viac kyslíka. Tento cyklus sa opakuje znova a znova.

Obehový systém sa skladá z krvných ciev, ktoré odvádzajú krv zo srdca a smerom k srdcu.

Dva typy krvných ciev vedú krv v našom tele:

Tepny prenášajú okysličenú krv (krv, ktorá dostala kyslík z pľúc) zo srdca do zvyšku tela.
Krv potom putuje žilami späť do srdca a pľúc, takže môže dostať viac kyslíka, ktorý môže poslať späť do tela cez tepny.
Keď srdce bije, môžete cítiť, ako krv prechádza telom v pulzných bodoch – ako je krk a zápästie – kde veľké, krvou naplnené tepny prebiehajú blízko povrchu kože.

Čo ak má niekto nízky počet krviniek?
Niekedy sa môže podať liek, ktorý pomôže človeku vytvoriť viac krviniek. A niekedy krvné bunky a niektoré zo špeciálnych bielkovín, ktoré krv obsahuje, môžu byť nahradené tým, že človeku dáte krv od niekoho iného. Toto sa nazýva transfúzia (povedzme: trans-FEW-zyun).

Ľudia môžu dostať transfúziu časti krvi, ktorú potrebujú, ako sú krvné doštičky, červené krvinky alebo faktor zrážanlivosti. Keď niekto daruje krv, celá krv sa môže rozdeliť na jednotlivé časti a použiť sa týmito spôsobmi.

Aký je tvoj typ?
Krv každého človeka je červená, no nie je všetko rovnaké. Existuje osem krvných skupín, popísaných pomocou písmen A, B a O. Tieto písmená predstavujú určité proteíny nachádzajúce sa v červených krvinkách. Nie každý má rovnaké bielkoviny.

Okrem toho, že dostane jeden alebo dva listy, krv človeka je buď „pozitív“ alebo „negatív“. Toto je spôsob, ako sledovať, či má niekto v krvi proteín nazývaný Rh proteín. Ak je vaša krv pozitívna, máte tento proteín. Ak je negatív, tak nie. Tak či tak je to úplne v poriadku.

Ľudia majú jednu z týchto ôsmich rôznych krvných skupín:

Negatív
Pozitív
B negatív
B pozitív
O negatív
O pozitív
AB negatív
AB pozitív

Majte svoju krv v skvelej kondícií
vďaka 100% prírodnému produktu Moja krv.
Viac o: MOJA KRV

NAKUPUJTE PRIAMO OD VÝROBCU!

Kúpa produktu: MOJA KRV – MY BLOOD.

Ak si nakupujete produkty priamo od výrobcu, oproti rôznym partnerským e-shopom máte 100% istotu, že sú originál, bez závad a s dostatočným dátumom spotreby. Máte teda garanciu, že produkt spĺňa všetky kritéria. Samozrejmosťou je aj bezproblémová reklamácia. Zároveň automaticky už pri prvom nákupe získate zľavu!

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho s priateľmi. Zanechajte komentár ku článku. Aby ste mali článok, alebo našu web stránku poruke a nemuseli ho znova hľadať, pridajte si ho do záložiek vo vašom počítači.

Zobrazenia: 12

Vďaka Vám za zdieľanie ❤️

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vyberte obrázok, ikonu náklaďák.