Ešte než odídete.

Moja krv výživový doplnok v tekutej fotme
Čo Je To Krv?

Čo je to krv?

Čo je to krv?
Viete, čo je krv – je to tá červená hmota, ktorá vyteká, keď vás poreže papierom. Ale čo je vlastne krv a na čo slúži?
Čo je to krv a čo robí?

Krv je potrebná, aby sme zostali nažive. Prináša kyslík a živiny do všetkých častí tela, aby mohli pokračovať v práci. Krv prenáša oxid uhličitý a iné odpadové látky do pľúc, obličiek a tráviaceho systému, aby sa odstránili z tela. Krv tiež bojuje proti infekciám a prenáša hormóny po tele.

Krv sa skladá z krviniek a plazmy. Plazma (povedzme: PLAZ-muh) je žltkastá tekutina, ktorá obsahuje živiny, bielkoviny, hormóny a odpadové produkty. Rôzne typy krviniek majú rôzne úlohy.

Aké sú typy krvných buniek?
Červené krvinky: Červené krvinky (RBC, tiež nazývané erytrocyty; povedzme: ih-RITH-ruh-sytes) majú tvar mierne vrúbkovaných, sploštených diskov. Červené krvinky obsahujú hemoglobín (povedzme: HEE-muh-glow-bin), proteín, ktorý prenáša kyslík. Krv získa svoju jasne červenú farbu, keď hemoglobín absorbuje kyslík v pľúcach . Ako krv prechádza telom, hemoglobín uvoľňuje kyslík do rôznych častí tela.

Každá RBC žije približne 4 mesiace. Každý deň telo vytvára nové červené krvinky, ktoré nahradia tie, ktoré odumrú alebo sa z tela stratia. Červené krvinky sa tvoria vo vnútornej časti kostí nazývanej kostná dreň.

Biele krvinky: Biele krvinky (WBC, tiež nazývané leukocyty, povedzme: LOO-kuh-sytes) sú kľúčovou súčasťou imunitného systému . Imunitný systém pomáha telu brániť sa pred infekciou. Rôzne typy bielych krviniek bojujú proti baktériám, ako sú baktérie a vírusy . Niektoré typy bielych krviniek vytvárajú protilátky, čo sú špeciálne proteíny, ktoré rozpoznávajú cudzie materiály a pomáhajú telu zbaviť sa ich.

Existuje niekoľko typov bielych krviniek a ich životnosť sa líši od hodín po roky. Neustále sa tvoria nové bunky – niektoré v kostnej dreni a iné v iných častiach tela, ako je slezina, týmus a lymfatické uzliny.

Krv obsahuje oveľa menej WBC ako červené krvinky, hoci telo môže zvýšiť produkciu WBC, aby bojovalo s infekciou. Počet bielych krviniek (počet buniek v danom množstve krvi) u niekoho s infekciou je často vyšší ako zvyčajne, pretože sa vytvára alebo vstupuje do krvného obehu viac bielych krviniek, aby bojovali s infekciou.

Krvné doštičky: Krvné doštičky (tiež nazývané trombocyty, povedzme: THROM-buh-sytes) sú malé bunky oválneho tvaru, ktoré pomáhajú pri procese zrážania. Keď sa krvná cieva zlomí, krvné doštičky sa zhromažďujú v oblasti a pomáhajú utesniť únik. Krvné doštičky spolupracujú s proteínmi nazývanými zrážacie faktory na kontrolu krvácania v našom tele a na koži.

Krvné doštičky prežívajú v krvnom obehu len asi 9 dní a sú neustále nahrádzané novými krvnými doštičkami vyrobenými z kostnej drene.

Ako krv cestuje v tele?
S každým úderom srdca srdce pumpuje krv do celého nášho tela a prenáša kyslík do každej bunky. Po dodaní kyslíka sa krv vráti do srdca. Srdce potom posiela krv do pľúc, aby nabrali viac kyslíka. Tento cyklus sa opakuje znova a znova.

Obehový systém sa skladá z krvných ciev, ktoré odvádzajú krv zo srdca a smerom k srdcu.

Dva typy krvných ciev vedú krv v našom tele:

Tepny prenášajú okysličenú krv (krv, ktorá dostala kyslík z pľúc) zo srdca do zvyšku tela.
Krv potom putuje žilami späť do srdca a pľúc, takže môže dostať viac kyslíka, ktorý môže poslať späť do tela cez tepny.
Keď srdce bije, môžete cítiť, ako krv prechádza telom v pulzných bodoch – ako je krk a zápästie – kde veľké, krvou naplnené tepny prebiehajú blízko povrchu kože.

Čo ak má niekto nízky počet krviniek?
Niekedy sa môže podať liek, ktorý pomôže človeku vytvoriť viac krviniek. A niekedy krvné bunky a niektoré zo špeciálnych bielkovín, ktoré krv obsahuje, môžu byť nahradené tým, že človeku dáte krv od niekoho iného. Toto sa nazýva transfúzia (povedzme: trans-FEW-zyun).

Ľudia môžu dostať transfúziu časti krvi, ktorú potrebujú, ako sú krvné doštičky, červené krvinky alebo faktor zrážanlivosti. Keď niekto daruje krv, celá krv sa môže rozdeliť na jednotlivé časti a použiť sa týmito spôsobmi.

Aký je tvoj typ?
Krv každého človeka je červená, no nie je všetko rovnaké. Existuje osem krvných skupín, popísaných pomocou písmen A, B a O. Tieto písmená predstavujú určité proteíny nachádzajúce sa v červených krvinkách. Nie každý má rovnaké bielkoviny.

Okrem toho, že dostane jeden alebo dva listy, krv človeka je buď „pozitív“ alebo „negatív“. Toto je spôsob, ako sledovať, či má niekto v krvi proteín nazývaný Rh proteín. Ak je vaša krv pozitívna, máte tento proteín. Ak je negatív, tak nie. Tak či tak je to úplne v poriadku.

Ľudia majú jednu z týchto ôsmich rôznych krvných skupín:

Negatív
Pozitív
B negatív
B pozitív
O negatív
O pozitív
AB negatív
AB pozitív

Majte svoju krv v skvelej kondícií
vďaka 100% prírodnému produktu Moja krv. Viac o: MOJA KRV

Kúpa produktu: MOJA KRV – MY BLOOD.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho s priateľmi. Zanechajte komentár ku článku. Aby ste mali článok, alebo našu web stránku poruke a nemuseli ho znova hľadať, pridajte si ho do záložiek vo vašom počítači.

Vďaka Vám za zdieľanie ❤️

Pridaj komentár / Recenziu

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vyberte obrázok, ikonu auto.