hematokrit

Koľko percent červených krviniek by mali mať ľudia v tele?

Aká je normálna hladina hematokritu?
Hematokrit je percento červených krviniek v krvi človeka. Nízke hladiny červených krviniek naznačujú stavy, ako je anémia. Vysoké hladiny červených krviniek by mohli signalizovať polycytémiu, ktorá môže zvýšiť pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny.

Ak sa človek cíti unavený, má závraty alebo dýchavičnosť, lekár môže chcieť otestovať jeho hladiny hematokritu, aby zistil, či tieto hladiny spadajú do normálneho rozsahu alebo nie.

Vysoké aj nízke hladiny hematokritu môžu byť škodlivé pre zdravie človeka a môžu byť výsledkom rôznych podmienok a faktorov životného štýlu.

Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac o tom, čo toto meranie objemu červených krviniek znamená, symptómy abnormálnych hladín a čo môžu naznačovať nízke a vysoké hladiny.

Čo je hematokrit?
WLADIMIR BULGAR/VEDECKÁ FOTOGRAFIA/Getty Images
Hematokrit je miera percenta červených krviniek v tele. Napríklad: ak má osoba 50 mililitrov (ml) červených krviniek v 100 ml krvi, jej hladina hematokritu je 50 %.

Červené krvinky transportujú kyslík po tele a dodávajú krvi charakteristickú červenú farbu. Okrem kyslíka obsahujú aj hemoglobín , proteín, ktorý sa viaže na molekuly kyslíka. To umožňuje červeným krvinkám odoberať kyslík z pľúc a dodávať ho do celého tela.

Mať dostatočné množstvo červených krviniek je nevyhnutné na udržanie hladkých procesov v tele.

Percento červených krviniek v krvi niekoho sa však môže meniť v závislosti od rôznych faktorov životného štýlu a dokonca od zmien prostredia. Podľa výskumov má počet červených krviniek tendenciu stúpať vo vysokej nadmorskej výške.

Cvičenie, najmä silový tréning, môže tiež ovplyvniť hladiny hematokritu. Štúdia z roku 2018 zistila, že ženy, ktoré sa zúčastnili 16-týždňového silového cvičenia, mali na konci nižšie úrovne v porovnaní s tým, keď začali. Štúdia však mala malú vzorku 26 sedavých tureckých žien v strednom veku. To znamená, že tieto zistenia nemusia byť nevyhnutne reprezentatívne pre širšiu populáciu.

Prečo lekári testujú hladiny hematokritu?
Existuje mnoho stavov, ktoré môžu ovplyvniť tvorbu červených krviniek alebo ich životný cyklus. To môže pre lekára sťažiť diagnostiku týchto stavov. Lekár pomocou testu hematokritu potvrdí, či počet červených krviniek osoby ovplyvňuje zdravotný stav.

Lekári zvyčajne testujú hladiny hematokritu ako súčasť kompletného krvného obrazu (CBC).

CBC sa skladá z radu testov a môže zahŕňať :

počet červených krviniek
počet retikulocytov (mladých červených krviniek)
analýza hladín hemoglobínu
analýza červených krviniek vrátane veľkosti a tvaru
testy bielych krviniek
krvných doštičiek
Lekár tiež vezme do úvahy pohlavie, rasu a vek osoby. Je dôležité poznamenať, že určité stavy súvisiace s krvou, ako je kosáčikovitá anémia, postihujú konkrétne demografické skupiny vo vyššej miere.

Viac informácií o kosáčikovitej anémii u Afroameričanov nájdete tu.

Dehydratácia môže zvýšiť hladiny hematokritu, takže tento test je užitočný, ak má lekár podozrenie , že príčinou symptómov u osoby je ťažká dehydratácia .

Lekár môže vyžadovať časté testy hematokritu na sledovanie účinku chemoterapie na kostnú dreň osoby.

REKLAMA
Spravujte svoje duševné zdravie odkiaľkoľvek
Porozprávajte sa s licencovanými terapeutmi spoločnosti BetterHelp o svojom duševnom zdraví prostredníctvom video relácií alebo živých rozhovorov, aby ste získali nepretržitú starostlivosť. Plány začínajú na 60 $ za týždeň + 10 % zľava na prvý mesiac.

Aké sú normálne hladiny hematokritu?
Normálne hladiny hematokritu sú:

Muži: 41 – 50 %
Ženy: 36 – 48 %
Deti: 30–44 % v závislosti od veku a pohlavia
Novonarodené deti majúvysokáDôveryhodný zdrojhladiny hematokritu, ktoré sa s pribúdajúcim vekom postupne znižujú.

Ak osoba nedávno dostala transfúziu krvi, môže to ovplyvniť jej výsledky. Okrem toho môžu mať tehotné osoby nižšie hladiny ako zvyčajne, pretože telo počas tehotenstva zvyšuje objem krvi.

Ďalšie faktory môžu posunúť hladiny do vyššieho rozsahu, ako je fajčenie a chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP).

Príznaky a príčiny nízkej hladiny hematokritu
Keď má osoba nízke hladiny hematokritu, má tendenciu prejavovať sa nasledujúcimi príznakmi:

bledá pleť
slabosť
únava
málo energie
problémy s dýchaním
nepravidelný tep srdca
studené ruky alebo nohy
Tieto príznaky tiež naznačujú anémiu, stav, keď sú hladiny hemoglobínu nižšie ako normálne . Hemoglobín je proteín nachádzajúci sa v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík v tele.

Mierna anémia je liečiteľná a jeobzvlášť časté u žienDôveryhodný zdroj. Ťažká anémia by mohla signalizovať vážnejší základný zdravotný stav, ktorý si vyžaduje rozsiahlejšiu liečbu.

Lekári spájajú anémiu s niekoľkými zdravotnými stavmi, ktoré zahŕňajú :

Nedostatok živín
Osoba môže mať nedostatok B12, kyseliny listovej alebo železa vo svojej strave.

Zistite viac o tom, ako sa diagnostikuje a lieči anémia z nedostatku živín.

Chronické krvácanie
Toto sa bežne vyskytuje v dôsledku vredov tráviaceho traktu , čo sú vredy spôsobené baktériou H.pylori alebo chronické užívanie protizápalových liekov, ako je ibuprofén, iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a aspirín. Mnoho žien tiež pociťuje nadmerné straty krvi v dôsledku silného menštruačného krvácania .

Porucha kostnej drene
To zahŕňa aplastickú anémiu , ktorá poškodzuje kmeňové bunky v kostnej dreni.

Rakovina
Ide o rakoviny, ktoré sa šíria do kostnej drene, ako je leukémia a lymfóm.

Viac informácií o rakovine kostnej drene nájdete tu.

Zlyhanie obličiek
Ochorenie obličiek môže znížiť produkciu červených krviniek, čím sa zníži hladina hematokritu.

talasémia
Keď má človek tento stav, jeho teloneprodukuje dostatokDôveryhodný zdrojhemoglobínu.

Viac o talasémii sa dozviete tu.

Kosáčiková anémia
Tento stav mení tvar červených krviniek. Tieto bunky odumierajú skôr ako normálne a navyše sa zhlukujú, čo zhoršuje prietok krvi.

Viac o kosáčikovej anémii sa dozviete tu.

Autoimunitné ochorenie
Stavy ako reumatoidná artritída a lupusmôže znížiťDôveryhodný zdrojpočet červených krviniek.

Viac o autoimunitných ochoreniach sa dozviete tu.

Príznaky a príčiny vysokej hladiny hematokritu
Keď má osoba vysoké hladiny hematokritu, má tendenciu prejavovať sa týmito príznakmi:

začervenaná pokožka
závraty
problémy so zrakom
bolesti hlavy
zväčšená slezina
Tieto príznaky signalizujú polycytémiu, stav, keď telo produkujepríliš veľaDôveryhodný zdrojčervené krvinky. To znamená, že krv je hustejšia a ľahšie sa zráža.

Lekári nedokážu vyliečiť polycytémiu, takže liečba má tendenciu zameriavať sa na zvládanie symptómov. Hlavným cieľom je vyhnúť sa mŕtvici a hlbokej žilovej trombóze (DVT) , čo je krvná zrazenina, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v hlbokej žile na nohe.

V niektorých prípadoch dehydratácia spôsobuje polycytémiu. Keď človek dostatočne nepije, jeho plazmatické hladiny klesajú a tým sa zvyšuje podiel červených krviniek v jeho krvnom objeme. Osoba môže znížiť počet červených krviniek rehydratáciou.

Niektoré stavy, ktoré môžu spôsobiť vysoké hladiny hematokritu, zahŕňajú :

Pľúcne alebo pľúcne ochorenie
Keď pľúca nedokážu efektívne absorbovať kyslík a hladina kyslíka klesá, telo to kompenzuje tvorbou väčšieho množstva červených krviniek. Jednou z bežných pľúcnych chorôb, ktoré to spôsobujú, je CHOCHP.

Viac o CHOCHP sa dozviete tu.

Ochorenie srdca
Ak štruktúra ľudského srdca znižuje jeho schopnosť pumpovať krv do tela, už nemôže udržiavať životne dôležité orgány kyslíkom. Aby sa pokúsilo prekonať deficit kyslíka, telo produkuje viac červených krviniek.

Viac o srdcových ochoreniach sa dozviete tu.

Rakovina obličiek
Niekedy sa vytvárajú bunky rakoviny obličiekviacDôveryhodný zdrojerytropoetín. Erytropoetín je hormón, ktorý prikazuje kostnej dreni vytvárať viac červených krviniek.

Viac o rakovine obličiek sa dozviete tu.

Genetické ochorenie
Thegén JAK2Dôveryhodný zdroj, ktorý riadi počet krviniek vytvorených v kostnej dreni, môže ovplyvniť určité stavy. Keď má niekto zmutovaný gén JAK2, telo by mohlo vytvoriť proteín, ktorý signalizuje kostnej dreni, aby vytvorila viac červených krviniek, ako potrebuje.

Viac o genetických poruchách sa dozviete tu.

Kontaktovanie lekára
Osoba by sa mala porozprávať s lekárom, ak pociťuje niektorý z vyššie uvedených symptómov, ktoré by mohli byť znakom vysokej alebo nízkej hladiny hematokritu, vrátane únavy, slabosti, problémov so zrakom a závratov.

Tieto príznaky môžu tiež naznačovať základný stav, takže je dôležité, aby osoba kontaktovala lekára včas, aby sa predišlo budúcim komplikáciám.

Ak osoba dostáva chemoterapiu, lekár by mal pravidelne vykonávať testy hematokritu na sledovanie stavu kostnej drene.

MEDICAL NEWS TODAY NEWSLETTER
Poznanie je moc. Získajte náš bezplatný denný bulletin.
Ponorte sa hlbšie do tém zdravia, na ktorých vám najviac záleží. Prihláste sa na odber nášho prvého spravodaja o faktoch ešte dnes.

Zadajte svoj e-mail
Vaše súkromie je pre nás dôležité . Akékoľvek informácie, ktoré nám poskytnete prostredníctvom tejto webovej stránky, môžeme umiestniť na servery umiestnené v krajinách mimo EÚ. Ak s takýmto umiestnením nesúhlasíte, informácie neposkytujte.

Zhrnutie
Hematokrit je percento krviniek v objeme krvi človeka. Lekár sa môže rozhodnúť otestovať úroveň hematokritu jednotlivca v dôsledku určitých symptómov.

Nízka hladina hematokritu znamená, že v tele je príliš málo červených krviniek. V týchto prípadoch môže človek pociťovať príznaky, ktoré signalizujú anémiu. Bežné príznaky zahŕňajú únavu, slabosť a nízku energiu.

Ak má človek príliš veľa červených krviniek, má vysokú hladinu hematokritu. Osoba môže pociťovať závraty a bolesti hlavy, čo môže byť znakom polycytémie.

Demografické faktory a faktory životného štýlu môžu ovplyvniť úroveň hematokritu človeka. Napríklad muži majú tendenciu mať vyššie hladiny ako ženy. Tehotné osoby môžu zaznamenať pokles hladín hematokritu a silový tréning môže tiež znížiť hladiny.

Existuje tiež množstvo zdravotných stavov, ktoré môžu spôsobiť hladiny hematokritu mimo normálneho rozsahu. Príčinou nízkych hladín sú nadmerné krvácanie, talasémia a ochorenie obličiek. CHOCHP a kosáčikovitá anémia môžu spôsobiť vysoké hladiny.

REKLAMA
Spravujte svoje duševné zdravie odkiaľkoľvek
Porozprávajte sa s licencovanými terapeutmi spoločnosti BetterHelp o svojom duševnom zdraví prostredníctvom video relácií alebo živých rozhovorov, aby ste získali nepretržitú starostlivosť. Plány začínajú na 60 $ za týždeň + 10 % zľava na prvý mesiac.

Vďaka Vám za zdieľanie ❤️

Zapíšte sa do newslettera.

Budete informovaný prednostne o akciách, novinkách aj zľavách.

Vážime si Vaše súkromie.

Vaše údaje budú použité iba na odoslanie informácií.

Neposkytneme ich tretím stranám, ani ich s nikým nezdieľame.